Sunday, May 24, 2015

Jak zaaklimatyzowałam się w nowym miejscu.Zmiana otoczenia jest często bardzo stresująca- nieważne, czy wyprowadzamy się do innego miasta, czy za granice, albo tylko zmieniamy szkole. A żeby było milo, nie warto samemu sobie stać na drodze. Dziś pisze o tym,  jak uprościć sobie życie w nowym otoczeniu i stać się jego częścią.

JĘZYK. Przeprowadzając się do Holandii, nie znając języka oraz nie chcąc się nim posługiwać, sama sobie stwarzałam problemy. A przecież umiejętność komunikowania się z chociażby sąsiadem albo panią w sklepie jest całkiem przydatna sprawa, nieprawdaż? Ciężko jest kogokolwiek poznać za granica, nie znając żadnego języka, oprócz polskiego. Dlatego planując wyjazd za granice,  spróbuj nauczyć się chociaż kilku podstawowych zwrotów i- co jest chyba najważniejsze- nie bój się ich użyć.


Będąc w nowej szkole, gdzie wszyscy już się znają, można czuć się bardzo skrępowanym- niepotrzebnie! OTWÓRZ SIĘ NA LUDZI- dosiać się do kogoś, zagadaj, zyskasz na tym kilka uśmiechów,  znajomą twarz i egoboost.

Jeśli przeprowadzasz się do nowego miejsca,  zaraz po rozpakowaniu  swoich PRZEJRZYJ REGIONALNE STRONY INTERNETOWE w poszukiwaniu różnych, organizowanych w okolicy eventów- festiwali, imprez lub innych spotkań. Podczas takich okoliczności najłatwiej poznaje się ludzi.KULTURA. Planując wyjazd za granice,  oprócz nauce języka, warto poświecić swój czas również kulturze danego kraju.  Czasami, wyjeżdżając gdzieś niedaleko Polski, wydaje się, ze różnicy wielkiej nie będzie- bardzo mylne stwierdzenie! Każdy kraj ma coś ‘swojego’, czego nie ma nigdzie indziej. Dowiedz się, jakie święta są najhuczniej są obchodzone,  jakie jedzenie jest typowe dla danego regionu, jakie miejsca warto odwiedzić. W ten sposób oswoisz się trochę z inna kultura, już przez przyjazdem.


Zmiana otoczenia to wielkie wydarzenie, wyzwanie, któremu nie zawsze łatwo podołać. Nie ma się jednak co załamywać, wszystko potrzebuje odrobiny czasu, so take your time and go for it.

9 comments:

 1. Because the adkin of this site is working, noo doubt very
  soon it will be famous, due to its feature contents.


  my blog; tinnitus symptoms and causes

  ReplyDelete
 2. odważna jesteś ;) powodzenia ;D

  ReplyDelete
 3. czlowiek tak na serio moze przyzwyczaic sie do wszystkiego bardzo szybko, jesli chce lub musi.

  ReplyDelete
 4. Te rady przydadzą się każdemu, kto wyjeżdża - są kluczowe.
  Z innej beczki... Jadłaś gofry (?) z miejsca na ostatnim zdjęciu? :D

  ReplyDelete
 5. Nigdy za granicę się nie przeprowadzałam, ale wyobrażam sobie,że zmiana swojego miejsca zamieszkania. Wyjechanie do zupełnie innego kraju jest na pewno trudne. Jednak tak jak piszesz, można to sobie ułatwić stosując te metody. Bardzo dobre rady!

  ReplyDelete
 6. A jak Ci się podoba w Holandii? :)

  ReplyDelete
 7. Zmiana miejsca zamieszkania jest trudna trudno się dostosować do otoczenia.Te metody są extra <3
  Obserwuje
  Mój blog <--Klik

  ReplyDelete
 8. Nigdy się nie przeprowadzałam. Od małego mieszkam w tym samym miejscu, chociaż bardzo bym chciała mieszkać w UK.
  Ale niestety moja mama nie chce. Zdaję sobie sprawę że to trudne- zmiana otoczenia i języka.
  Trzymam kciuki za czucie swobodnie się w nowym miejscu.
  http://sweetchilisweet.blogspot.com/

  ReplyDelete
 9. Bardzo dobry post,jak dla mnie ogromnie przydatny ze względu na to że wyprowadziłam się do Anglii :) Buziaki :*

  ReplyDelete